Znát vlastní hodnotu je začátek vítězství nad mizerným zaměstnáním

Věnováno všem, kteří se točí v kruhu šikany za strany nadřízených, a neví jak z něj ven.

Jak to začalo

Začíná to vždy naprosto přirozeným a nenásilným vývojem. Pracovitý člověk, který je rád za to, že dostane, nebo již má práci, je vždy ochoten se v zaměstnání přizpůsobit vedoucím, a jejich pracovním postupům.

Mnohdy ani neví, jaké mají práva, a stejně tak neví, jaké má zaměstnavatel vůči nim povinnosti. Myslí si, že i zaměstnavatel je tak poctiví jako oni, a vše co nařídí je v souladu s pracovně právní morálkou. Jednoduše podle sebe soudí i jiné, a tak to mají v sobě nastaveno.

Pravda však bývá mnohdy jiná, a tito ochotní a pracovití lidé si svou nevědomostí a loajalitou začnou tak říkajíc pod sebou podřezávat větev.
Čím více a lépe pracují, tím se jim zvyšují normy. Jakmile ukáží, že jim nevadí přesčasy, dostanou je přikázány. Pokud ukáží, že umí i něco jiného, dostanou funkci navíc za stejný plat. Jejich vstřícnost se začne brát jako samozřejmost.

Tak se to stupňuje, až si vlastně ani neuvědomují, že chování jeho zaměstnavatele už hraničí ze šikanou a se zákonem.
Pokud opravdu máte šéfa, který s vámi manipuluje, a který nechápe, že každý člověk chodí do práce hlavně vydělávat peníze pro rodinu, a ne proto, že ho baví dělat přesčasy a nechat se šikanovat…co tedy s tím?

Nikdy není pozdě začít myslet na sebe

Na začátku vám chci říct jednu podstatnou věc: Zůstaňte, jací jste.

Jste úžasní, pracovití a zodpovědní. Takové vlastnosti se vám budou velmi hodit. Jakmile budete vědět, co si příště pohlídat, budete zaměstnanci k nezaplacení.

Jak z toho ven:

1/ pokud máte alespoň trochu pocit, že by se situace ve stávající práci dala ještě zachránit, a rádi byste tam zůstali, určitě to zkuste. Nikde není psáno, že i ten nejhorší šéf si dokáže přiznat svoji chybu, a může se celá situace obrátit k lepšímu. Nebo naopak, dříve bylo ve vaší práci všechno skvělé, a časem, nebo jiným faktorem se to celé nějak pokazilo. I tato situace se může navrátit zpět.

Postupujte však velmi obezřetně. Zjistěte si kolem vaší aktuální situace všechny možnosti, a rozmyslete si, na jaké podmínky jste nadále ochotni přistoupit. Nechte si upravit pracovní smlouvu, a nic si se šéfem nedomlouvejte ústně. Neustále myslete na sebe, a neustupujte ze svých požadavků.

2/ v situaci, kdy to opravdu nemá smysl, si začněte postupně a v klidu hledat novou práci.

Postupujte následovně:

  Sepište si na papír svoje zkušenosti a dovednosti s hrdostí k vlastním hodnotám

  Přemýšlejte, jaké pracovní profese můžete vykonávat, a co chcete, nebo jste ochotni dělat

  Dále se zkuste zamyslet, zda byste se chtěli učit novým vědomostem. Pokud ano, hledejte možnosti, jak toho dosáhnout. V dnešní době existuje velká spousta nabídek na vzdělávání. Navíc vše jde naučit online kurzy, kterým se věnujete z pohodlí domova v době, kdy vám to vyhovuje. To je obrovská přidaná hodnota, která vás posune velmi rychle dopředu. Mé doporučení je – neustále se vzdělávejte a učte novým věcem. Život vám pak sám nabídne mnohem více možností.

♥  Na základě těchto rozhodnutí a aktuální situace si sepište poutavý životopis, klidně i dva nebo tři. Záleží na tom, kolik profesí chcete zkusit oslovit. Je dobré, abyste v životopise zvýraznili hlavně to, co se k dané profesi nejlépe hodí. Jedině tak si zvýšíte šance na úspěch. Ideální bude, pokud budete mít i motivační dopis, opět ke každé profesi zvlášť. (uvedu příklad: jste žena, která je vyučena švadlenou, ale udělala jste si kurz na ošetřování nemocných. Pokud se rozhodnete, že obě profese vás baví, a chcete zkusit hledat u obou, bude lepší mít dva životopisy, kde zvýrazníte to, co je pro danou profesi důležitější. Personalistu, který by vás přijímal na pozici švadlenky, až tak nezajímá, že máte kurz ošetřování a naopak. Navíc je životopis pak zbytečně moc obsáhlý a dlouhý, což je nežádoucí.)

  Jakmile budete mít sepsány životopisy, a budete vědět, o jaké profese se budete chtít ucházet, hledejte firmy. Na internetu, nebo v jiném zdroji, si najděte ty podniky, které vám budou vyhovovat, a ve kterých byste chtěli pracovat. Firmy si napište na papír.

  Sepsané firmy si takříkajíc proklepněte. To znamená, že si o nich zkuste zjistit co nejvíce informací. Je to z toho důvodu, ať se nestane, že půjdete takříkajíc z bláta do louže. Ptejte se kamarádů, lidí, kteří ve firmách pracují. Podívejte se na internet, zda nenajdete nějaké reference od bývalých zaměstnanců, podívejte se na firemní Facebook atd.

  Do vybraných firem rozešlete mailem životopisy. Není potřeba si zjišťovat, zda přijímají nové zaměstnance nebo ne. Ve všech firmách se situace mění z měsíce na měsíc, a pro vás bude určitě lepší, když o vás budou vědět dopředu. Dobrý personalista si nové životopisy vždy zakládá. Pokud potřebuje firma nové lidi, nejdříve se podívá, zda nemá někoho již k dispozici. Teprve poté vypíše inzerát. Proto neváhejte a posílejte životopisy ihned.

  Teď budete čekat, až se vám ozvou. Nebuďte smutní, když to bude nějakou dobu trvat. Hlavní je, že jste udělali krok dopředu tím správným směrem. Pokud by to přeci jen trvalo moc dlouho, můžete celý proces zopakovat a tím se krásně připomínat.

  Na pohovoru předstupte se zdravou pokorou a vědomím, že znáte hodnotu své práce. Stůjte si za svými požadavky, a všechno si nechejte napsat do pracovní smlouvy a platového výměru. Ústní dohody jsou nepřípustné, takové jednání by mělo pro vás znamenat varování.

♥  Jakmile nastoupíte, nedělejte předchozí chyby. Pracujte tak, jak vždy, ale s předem nastavenými pravidly, které nikdy neporušujte.

vzdělání zábavnou formou

Je to jen o vás

Už teď určitě víte, že vy sami jste strůjce vlastního štěstí a spokojenosti. Jak vy si nastavíte svoji vlastní hodnotu, tak se k vám budou chovat i jiní.

Být příliš hodný a vstřícný je super, ale málokdo to umí ocenit. Právě naopak, ze strany zaměstnavatelů se tento přístup velmi zneužívá. Ubližujete tím hlavně sami sobě.

To už teď určitě nechcete, tak se pusťte do akce, a začněte svůj život měnit k lepšímu. Bude to stát spoustu práce a úsilí, ale ten blažený pocit, že jste to zvládli, a máte skvělou práci, je úžasný.

Navíc štěstí se bude držet nejen vás, ale i celé vaší rodiny. Protože chodit do práce, kde trávíte více času, než doma, a být tam nešťastný, je opravdu velké zlo, které se dotýká celé rodiny.

Vím, že každý si dost dobře neumí naplánovat tu správnou cestu. Pokud řešíte nepříjemnou situaci, a nevíte jak z ní ven, mohu Vám osobně pomoci KONZULTACÍ, zde prosím.

Markéta David Tisa

Také vám můžu pomoci se vzděláváním zábavnou formou, zde prosím.

Tak s chutí do toho, ať jste již brzy šťastní a úspěšní.

S úctou,

Markét

♥ Miluji počítačové programy | Canva designer | Vizuální soulad brandu | Mioweb | Microsoft Office ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>