Proč zrovna CorelDraw, a proč ho miluju

Moje cesta

Už je to pár let, pracovala jsem pro jednu velmi známou a úspěšnou firmu. Její majitel (říkejme mu třeba Libor) byl a je člověk, ke kterému chovám velkou úctu a zdravý respekt. Dodnes mě mrzí, že jsem byla svojí tehdejší životní situací nucena z firmy odejít, avšak uklidňuje mě skutečnost, že jsme zůstali přátelé.

A právě zde, v této firmě jsem poznala program CorelDraw. Libor byl ten, který mě s programem seznámil a naučil mě základy. Pracovali jsme ve starších verzích – tehdy CorelDraw 11 a 8, ale i tak se mi program líbil – prostě další výzva.

Už je to nějaký ten pátek, co jsem v Corelu pracovala, tak jsem si řekla, že si zkusím stáhnout zkušební verzi toho NEJ, co se nyní, v roce 2020 nabízí, a to CrelDRAW Graphics Suite 2020.

Abyste nežili v omylu – nejsem žádný profík, ani programátor, a už vůbec ne grafik. Program mě zajímá z pozice běžného uživatele a člověka, který je prostě do takových hračiček blázen.

Takže jdeme na to, trošku se v tom programu prohrabeme, co říkáte??

Moje poznatky a názory

Stažení:

Zkušební verzi jsem si stáhla velmi rychle a bez problémů. Pouze to po vás bude chtít e-mail a heslo na vytvoření účtu. Toto už je dnes standart, a já v takovém postupu vidím spíše výhodu.

Program vám nabízí uvítací obrazovku se spoustou užitečných informací. Na levé straně pracovní plochy je jakoby základní menu. Toto menu vás informuje o novinkách, dále se zde můžete přes Youtube videa učit, a také např. stahovat šablony.

Co se mi však hodně líbí, jsou návody ve spodní části uvítací obrazovky. Stačí kliknout např. na kreslení křivek a zobrazí se vám úplně úžasný postup se všemi ukázkami, postupným návodem a přehledným popisem. Vše, včetně celého prostředí je v češtině, což ocení ti jako já,….co neumí anglicky.

Uvítací obrazovku si klidně nechejte otevřenou, pokud vám to tak vyhovuje. Otevřete si ale i novou stánku, a to malým + v horní části pracovní plochy na levé straně.

Pracovní prostředí:

Při otevření této nové stránky, vidíte na levé straně svisle položenou lištu nástrojů. Tyto nástroje slouží ke grafické práci v tomto programu. Každá ikona navíc nabízí více možností. Tyto možnosti jsou předem určeny k vlastnímu použití – každý si však může najít svůj individuální systém ve své práci, a používat tyto nástroje jak mu vyhovují.

Na pravé straně pracovní plochy, též svisle, je umístěna paleta barev. Jako výchozí je použita paleta CMYK. Barvy lze různě míchat, tvořit a přidávat nové, celkově si  můžete krásně vyhrát.

Mezi posledními zde máme základní lištu nabídek, v hlavním menu, úplně nahoře. Stejné menu má každý program. Opět je zapotřebí se podívat, co lišta nabízí.

Vložím zde pro vás pár ukázek, které jsem vytvořila jen tak narychlo, abych vám ukázala něco málo z toho, co program umí.

Znovu chci podotknout, že nejsem grafik ani se jím stát nechci. S programem jsem úspěšně léta pracovala, proto jsem si chtěla vyzkoušet tuto úplně nejnovější verzi. Umím v programu pouze pár funkcí, ale i tam mě to šíleně baví a myslím, že to bude bavit i vás.

Navíc, když je k dispozici zkušební verze, kde si můžete vše vyzkoušet a osahat – není nad čím přemýšlet. Zkušební verze vám bude sloužit 16 dní, a za tu dobu se můžete rozhodnout, zda ji budete chtít mít doma nebo ne.

Moje práce

Obr. č. 1.

Nic složitého, pouze jsem se snažila vytvořit tvar, který jsem si předem vymyslela, a to opravdu jen tak. Vložila jsem do něj barvy, stíny a obrys. Všechny tyto nástroje (Obdélník, Stín, Deformovat, Průhlednost a Kontura) najdete na liště, která je umístěna vlevo a je svisle položená.

Obr. č. 2

Naimportovala jsem si na stránku fotku, a převedla jsem ji do křivek. Zvolila jsem tuto cestu: horní základní lišta, ikona Rastry, funkce Rychlé trasování. Program vám převede fotku do křivek, ale pozor, je to velmi zjednodušená verze.

Pokud s křivkami budete i dále pracovat, je potřeba si je rozdělit. Rozdělení křivek uděláte takto: kliknete pravým tlačítkem myši, a zvolíte Zrušit skupinu, nebo Zrušit seskupení všech. Poté se křivky rozdělí na různé dílce a můžete je upravovat.

Obr. č. 3

Tady jsem použila různé úpravy fotek. Kliknete na fotku, dále horní základní lišta, ikona Efekty. Zde můžete vybírat, co vám vyhovuje.

Obr. č. 4

Našla jsem si obrázek květin. Chtěla jsem jednu květinu použít, třeba do nějakého mého projektu. Tak jsem ji ručně přetáhla do křivek, a upravila podle své představy.

Postup je takový: na levé straně, svislá lišta nástrojů. Vyberete nástroj Ruční režim a květinu obkreslíte. Navazujete jednu čáru za druhou, až se spojí v celek. Poté ještě vše upravíte tak, že nástrojem Tvar přidáváte nebo naopak umazáváte body. Pokud umažete body v zaoblené linii, krásně a rovnoměrně se vám automaticky zakulatí.

Obr. č. 5

Zde je krásná ukázka toho, jak jde v programu kreslit. Sice jsem vytvořila úplně jednoduchý obrázek, ale pokud si člověk více vyhraje, vznikají v tomto programu krásné projekty. Vše utvořeno kombinací nástrojů na levé liště. Takový obrázek může klidně sloužit jako logo.

Závěr

Program je neskutečně zábavný a kreativní. Myslím, že nejen ti, kteří jej potřebují ke své práci, ale i tací blázni, jako jsem já, se v tomto programu velmi rychle najdou. Troufám si tvrdit, že pokud se vám toto dostane do rukou, začne to být silně návykové.

Bylo mi ctí, užít si skvělých 16 dní s tak božím programem jako je CorelDraw. Nejen, že mi tato zkušenost připomněla krásné roky se skvělými lidmi, ale ukázala mi nové možnosti a nové cesty, kterými se můžu ubírat.

Buďme všichni tak trochu blázni, a zkoušejme nové možnosti, které nás posunou o kus dál.

S úctou,

Vaše Markét

 

♥ Miluji počítačové programy | Canva designer | Vizuální soulad brandu | Mioweb | Microsoft Office ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>