Buňka je základní stavební jednotka, a všechny životní děje probíhají v ní. Tento popis se vztahuje převážně na buňky lidské. Toto téma nás ale nezajímá, je to úplně jiný obor.
I když, zkusme se nad tím zamyslet. Vezmeme si jako příklad naši buňku, která spolu s dalšími buňkami tvoří mřížku v Excelu, tabulku ve Wordu a PowerPointu.
Význam je přeci naprosto stejný. Buňky, které se nacházejí v našich programech, jsou také základní stavební jednotkou, a stejně tak v nich probíhají všechny děje.
Můžeme tedy říct, že základní význam je stejný, jen jsou různé buňky používány jinak, jinde, a za jiným účelem.
Pojďme se však zaměřit na téma, které nás zajímá, a to jsou buňky v programech, jejich význam, důležitost a použití.
Asi nejčastěji se buňky spojují s programem Excel. I ti, kteří v tomto programu tápou a ještě nezjistili, jak je tento program úžasný ví, že Excel je složen z buněk. Ostatní programy jako Word a PowerPoint také nabízí možnost tabulek, hodně lidí však o nich neví, nebo je nepoužívají. I tyto tabulky jsou tvořeny z buněk, a je opravdu radostí s nimi pracovat.
Ve všech programech, kde jsou buňky umístěny, a jsou jeho součástí, se nacházejí i neméně důležité čáry. Nadpis článku jsem napsala takto úmyslně, protože buňky potřebují čáry = ohraničení ze všech stran. Ale na druhou stranu občas potřebují i tyto druhé čáry = kouzla.
Proč kouzla??…no tak 😊. Ruku na srdce – kdo ze začátku v těchto programech takříkajíc nekouzlí…úplně všichni. Nevíme si s nimi rady, ti chytří, co TO umí, nám TO vysvětlují, jako bychom byly inženýři…jenže to my nejsme, takže v tom tápeme a prostě kouzlíme.
Co vám budu povídat. Měla jsem to úplně stejně a kouzlení bylo u mě na denním pořádku.
Teď už nekouzlím, teď už tyto programy miluji a jsou mým koníčkem. Jak jsem to dokázala, a přemohla můj nejoblíbenější Excel, se dovíte v mém příběhu zde.
Pokud jste ještě nenašli svoji cestu k těmto programům, bude mi ctí, vám s tím pomoci svými návody, rady, eBooky a Online kurzy.
Zakládám si na tom, aby všechny mé postupy a návody byly sestaveny pro vás v jednoduché a velmi hravé formě tak, aby je pochopili i ti méně technicky zdatní 😊
Proto, aby jste dostali motivaci, a vyzkoušeli si v programech pracovat s radostí, si ukážeme, jak a kde se buňky používají, v těchto třech základních programech. Zaměříme svoji pozornost na Excel, Word a PowerPoint.
Excel je nádherným a velmi typickým příkladem pro naše téma. Buňka je základní součástka Excelu, a je z nich tvořen doslova celý program. Je to stejné, jako když stavíte dům z cihel.
Při otevření sešitu v Excelu vidíte mřížku, která je nekonečně vysoká i široká. Na šířku je tvořena sloupci, které jsou označeny písmeny dle abecedy. Na výšku jsou umístěny těsně pod sebou řádky, ty jsou značeny číslicemi.
Tímto nastavením lze velmi krásně a přehledně specifikovat jednotlivé buňky úplně stejným způsobem, jako když jste v dětství hráli lodičky. Např. D10, H11, A5 atd. Toto označení se používá hlavně při tvorbě vzorců, a pokud se vše naučíte pěkně od začátku, zjistíte, že pracovat v Excelu je opravdová radost.
Teď už víme, co je buňka, její umístění a použití. Už jen chybí si vysvětlit a ukázat, jak se z buněk utvoří tabulka.
Jdeme na to 😊
Nejprve je potřeba si v otevřeném souboru označit postupně buňky, ze kterých budete tabulku tvořit. Vždy je lepší ji tvořit po buňkách, ať již samotných nebo sloučených.
Po označení buňky zmáčkněte pravé tlačítko myši, kde na liště vyberte ikonu Formát buněk. Po rozkliknutí se vám otevře nabídka, ve které si vyberte možnost Ohraničení. V aplikačním prostředí hned vidíte, jaké styly a barvy čar vám program nabízí. Zvolte si vše tak, jak vám to bude vyhovovat a zapadat do vaší výsledné tabulky.
Klik na OK a je to.
Takto pokračujete do té doby, až máte všechny buňky v tabulce
ohraničeny dle vaší představy. Poté stačí buňky obarvit, doplnit o nadpisy, texty a čísla a je to hotovo.
Pojďme se teď na chviličku odpoutat od toho škatulkování a představme si, že Word neslouží pouze jako textový procesor, ale že nabízí mnoho a mnoho dalších možností využití. Tak co…už jste si to představili…výborně 😊
Můžeme tedy začít na téma Word + tabulky.
I ve Wordu existují možnosti vložení tabulek. Je jich velké množství a druhů, a pokud tvoříte text, jsou právě tyto tabulky skvělým pomocníkem k dokonalému výslednému projektu.
I tyto tabulky jsou tvořeny z buněk, nejsou však stejné jako v Excelu, jejich vzhled a prostředí je malinko jiné. Je důležité se v nich zorientovat a naučit se je používat.
Tabulky najdeme celkem jednoduše a to v horní liště, kde je umístěna hlavní nabídka. Klikneme na ikonu Vložení, hned pod ní je umístěna volba Tabulek.
Při kliknutí na šipku směřující dolů se otevře nabídka tabulek. Nyní je potřeba vybrat, co vám bude nejlépe vyhovovat a zapadat do vašeho projektu.
Můžete vložit například tabulku, která se vám načte automaticky. Zde je potřeba jen napsat počet řádků a sloupců.
Další volbou je tvořit tabulku sami, stylem buňku po buňce, nebo vložit klasickou Excelovou tabulku.
Úplně dole ve výběru, je navíc možnost rychlých tabulek, které jsou již nachystány pro vaše použití, a můžou vám práci zásadně urychlit.
Pokud jste si tabulku již vybrali, a vložili na stránku, je potřeba ji ještě vyplnit a popř. upravit ohraničení. Všechny tyto možnosti najdete v hlavní nabídce při kliknutí na ikonu Domů.
Power je krásný, barevný, téměř grafický program, který využíváme převážně k tvorbě prezentací. K tomuto však tabulky a její buňky neodmyslitelně patří.
Tak si to pojďme také ukázat 😊
Jak už jsem psala, Power je velmi krásně barevný. Proto při výběru tabulky se vždy, kromě tabulky z Excelu, načte tabulka barevná. Je tedy potřeba volit nejen druh tabulky a počet řádků a sloupců, ale také barvu, stínování, barevné přechody, ohraničení, efekty atd.
Postup jak tabulku vložit je úplně totožný jako u Wordu. Opět hlavní lišta, ikona Vložení a těsně pod ní Tabulka. Klik na šipku směřující dolů a poté volba tabulky.
Protože je PowerPoint tak moc kreativní, nabízí i pro vložení tabulky a její vypisování více možností. Tak si s ní opravdu vyhrajte, ať je vaše práce dokonalá.
Sami jste se nyní přesvědčili, jak moc jsou programy různorodé, co nám nabízí, a že je radost s nimi pracovat.
Zkuste si tyto programy nedávat do škatulek, kam je řadí téměř všichni. Vyzkoušejte jejich možnosti, a sami uvidíte, jak moc vás bude práce bavit.
Nejkrásnější pocit je vždy z dobře vykonané práce, kterou vytvoříme sami.
Užijte si tyto pocity 😊
S úctou,
Vaše Markét