Znáte to všichni, a všichni jste určitě zakusili tu hořkost, když vám šéf oznámí, že už s vámi prostě nepočítá. Důvody bývají různé, ale ať už jsou pochopitelné nebo ne, vždy to člověka zasáhne a také zaskočí. Velmi záleží i na tom, jak vám to váš lídr oznámí.
Co na to vlastně chcete šéfovi říct. Asi vůbec nic, téměř každý šéf má pravdu, a přesvědčovat jej o vaší vlastní pravdě nemá smysl. Je lepší neodporovat a přijmout tuto skutečnost jako fakt.
No jo, ale….
Každý člověk, který je zaměstnancem, je z velké většiny odkázán na výdělek z práce. Všichni z vás platíte půjčky, hypotéky, nájemné, inkaso atd., a také jídlo, oblečení a spoustu dalších věcí nezbytných k životu.
Celá výplata se tudíž použije na všechny tyto splátky a potřebné věci, a na nějaké šetření peněz na horší časy bohužel nezbývá. A co dělat teď.
Smiřte se s tím, jak se věci mají, a začněte do hloubky přemýšlet.
To, že si tento aktuální šéf neváží vaší práce, a neumí ji dostatečně ohodnotit je jeho problém, ne váš. Jeho subjektivní názor zapříčiní ztrátu zaměstnance, jako jste vy. Proto se nikdy nepodceňujte. Vy nejlépe znáte své kvality, a také je brzy uplatníte jinde.
Myslím, že většina z vás si při pohledu na lidi, kteří mají vlastní podnik, často kladla tuto otázku: „Jak může někdo takový vlastnit firmu, a jak to, že mu to funguje.“
Trochu vám to osvětlím, a hned budete vědět, jak moc velkou roli v této skutečnosti hrajete vy sami. Podnik nebo firmu si většinou (neříkám, že to tak je u všech zaměstnavatelů) založí lidé, kteří jsou tzv. „střelci“. Bez dlouhého rozmýšlení se do všeho vrhají po hlavě, a jednoduše to často vyjde.
A pak přichází na řadu zaměstnanci, kteří svojí schopností a pracovitostí firmu pozvednou výš. A zde vystává na povrch jednoduchý závěr a to, že zaměstnavatel potřebuje zaměstnance více, než naopak. Každý pracovitý a učenlivý člověk, který se nebojí pracovat, si zaměstnání vždy najde.
Velmi dobře však volte, jaké firmě svoje schopnosti poskytnete. Věřte si, buďte sebevědomí a pevně si stůjte za svou profesionalitou, ať již pracujete v jakémkoliv oboru.
Podívejte se na to optimisticky a postupujte po krocích:
Může se stát, že i přes všechnu vaši snahu budete nuceni přijmout práci, která není přímo pro vás, anebo vás nebaví. Je naprosto v pořádku, pokud takto učiníte. Pro každého je nutné vydělávat peníze, abyste měli z čeho žít. Budete se cítit i klidnější, že máte alespoň nějakou práci.
Mezitím si však můžete hledat práci, která vám bude lépe vyhovovat. Při nastoupení do jakéhokoliv zaměstnání máte vždy 3 měsíční zkušební dobu, ve které můžete kdykoliv práci ukončit bez udání důvodu. A tři měsíce je dost dlouhá doba na hledání vhodnější příležitosti.
Je opravdu velmi důležité, abyste si práci vybrali dobře. Už jen proto, že v ní trávíte téměř více času než z rodinou. Bohužel dopředu toho moc nepoznáte, ale jakmile nastoupíte, a máte k dispozici 3 měsíční zkušební dobu, pozorně si všímejte těchto faktorů:
Všechny tyto faktory dají dohromady jeden celek, a to funkčnost a stabilitu firmy. Měli byste vnímat i další faktory, které jsou důležité třeba pouze pro vás. Každý z vás má už za sebou určité pracovní zkušenosti, a každý dává prioritu něčemu jinému.
Dejte na svůj instinkt a na své pocity, a určitě se vám podaří sehnat práci, ve které budete spokojeni.
S chutí do toho, čeká vás nová budoucnost a nové možnosti. Přeji vám, ať najdete svoji práci snů.
S úctou
Markét