Přišli jste o práci? Hledejte novou cestu.

Ztráta zaměstnání

Ztráta zaměstnání

Prvotní šok

Znáte to všichni, a všichni jste určitě zakusili tu hořkost, když vám šéf oznámí, že už s vámi prostě nepočítá. Důvody bývají různé, ale ať už jsou pochopitelné nebo ne, vždy to člověka zasáhne a také zaskočí. Velmi záleží i na tom, jak vám to váš lídr oznámí.

Co na to vlastně chcete šéfovi říct. Asi vůbec nic, téměř každý šéf má pravdu, a přesvědčovat jej o vaší vlastní pravdě nemá smysl. Je lepší neodporovat a přijmout tuto skutečnost jako fakt.

No jo, ale….

Každý člověk, který je zaměstnancem, je z velké většiny odkázán na výdělek z práce. Všichni z vás platíte půjčky, hypotéky, nájemné, inkaso atd., a také jídlo, oblečení a spoustu dalších věcí nezbytných k životu.

Celá výplata se tudíž použije na všechny tyto splátky a potřebné věci, a na nějaké šetření peněz na horší časy bohužel nezbývá. A co dělat teď.

Ztráta zaměstnání

Nepodceňujte se

Smiřte se s tím, jak se věci mají, a začněte do hloubky přemýšlet.

Zamyšlení k sobě

To, že si tento aktuální šéf neváží vaší práce, a neumí ji dostatečně ohodnotit je jeho problém, ne váš. Jeho subjektivní názor zapříčiní ztrátu zaměstnance, jako jste vy. Proto se nikdy nepodceňujte. Vy nejlépe znáte své kvality, a také je brzy uplatníte jinde.

Zamyšlení k zaměstnavatelům

Myslím, že většina z vás si při pohledu na lidi, kteří mají vlastní podnik, často kladla tuto otázku: „Jak může někdo takový vlastnit firmu, a jak to, že mu to funguje.“

Trochu vám to osvětlím, a hned budete vědět, jak moc velkou roli v této skutečnosti hrajete vy sami. Podnik nebo firmu si většinou (neříkám, že to tak je u všech zaměstnavatelů) založí lidé, kteří jsou tzv. „střelci“. Bez dlouhého rozmýšlení se do všeho vrhají po hlavě, a jednoduše to často vyjde.

A pak přichází na řadu zaměstnanci, kteří svojí schopností a pracovitostí firmu pozvednou výš. A zde vystává na povrch jednoduchý závěr a to, že zaměstnavatel potřebuje zaměstnance více, než naopak. Každý pracovitý a učenlivý člověk, který se nebojí pracovat, si zaměstnání vždy najde.

Velmi dobře však volte, jaké firmě svoje schopnosti poskytnete. Věřte si, buďte sebevědomí a pevně si stůjte za svou profesionalitou, ať již pracujete v jakémkoliv oboru.

Ztráta zaměstnání

Hledejte nové možnosti

Podívejte se na to optimisticky a postupujte po krocích:

 • Pokud na sobě cítíte, že potřebujete chvíli odpočinek, dopřejte si jej. Každá situace má řešení, a nic není důležitější, než abyste byli vy sami v pořádku.
 • Jakmile budete mít opět chuť někde znovu začít, pusťte se do toho s plným elánem.
 • Sepište si všechny svoje znalosti, dovednosti a pracovní zkušenosti. Na základě sepsaných informací si vytvořte poutavý životopis, ideálně i s motivačním dopisem. Pokud nevíte jak na to, zde je návod i předloha ke stažení zdarma.
 • Hledejte práci intenzivně a všude, kde vás to napadne. Dívejte se na inzeráty, napište přátelům, použijte sociální sítě, choďte se osobně ptát do firem.
 • Jakmile budete mít inzeráty a pracovní nabídky vybrány, dejte si tu práci a na vybrané firmy se informujte. Je pravdou, že každému člověku vyhovuje něco jiného, pokud ale uslyšíte 10 stejných názorů, je velká pravděpodobnost, že budou pravdivé. Zapojte svoji intuici a selský rozum, a určitě si uděláte obrázek i sami.
 • Do vybraných firem rozešlete životopisy a čekejte na odpovědi.
 • Pokud vám již skončila výpovědní lhůta, nezapomeňte se nahlásit na úřadu práce. I zde vám při hledání nové práce pomůžou.
 • Využijte čas, než se vám firmy ozvou a studujte. Nic vám nepřinese víc jistoty a sebevědomí, než nové znalosti. S tímto vám můžu pomoci i já v oblasti Office programů viz obrázky a odkazy níže.

 

Online kurz Pexeso

Microsoft Word

Microsoft Excel

Nic nevzdávejte

Může se stát, že i přes všechnu vaši snahu budete nuceni přijmout práci, která není přímo pro vás, anebo vás nebaví. Je naprosto v pořádku, pokud takto učiníte. Pro každého je nutné vydělávat peníze, abyste měli z čeho žít. Budete se cítit i klidnější, že máte alespoň nějakou práci.

Mezitím si však můžete hledat práci, která vám bude lépe vyhovovat. Při nastoupení do jakéhokoliv zaměstnání máte vždy 3 měsíční zkušební dobu, ve které můžete kdykoliv práci ukončit bez udání důvodu. A tři měsíce je dost dlouhá doba na hledání vhodnější příležitosti.

Je opravdu velmi důležité, abyste si práci vybrali dobře. Už jen proto, že v ní trávíte téměř více času než z rodinou. Bohužel dopředu toho moc nepoznáte, ale jakmile nastoupíte, a máte k dispozici 3 měsíční zkušební dobu, pozorně si všímejte těchto faktorů:

 1. jak se chovají a co říkají vaši přímí kolegové a nadřízení
 2. zda se šéf chová čestně a váží si svých zaměstnanců
 3. zda je vám příjemně v novém pracovním prostředí
 4. jak funguje celý pracovní tým
 5. zda firma dodržuje práva a povinnosti vůči zaměstnancům
 6. zda ve firmě panuje řád, a jsou dodržovány pracovní postupy a směrnice
 7. jak funguje plánování a návaznost práce ve firmě
 8. jak se zaměstnanci informují
 9. jak vás ve firmě přijali
 10. jakým způsobem a kdy jste dostali pracovní smlouvu

Všechny tyto faktory dají dohromady jeden celek, a to funkčnost a stabilitu firmy. Měli byste vnímat i další faktory, které jsou důležité třeba pouze pro vás. Každý z vás má už za sebou určité pracovní zkušenosti, a každý dává prioritu něčemu jinému.

Ztráta zaměstnání

Dejte na svůj instinkt a na své pocity, a určitě se vám podaří sehnat práci, ve které budete spokojeni.

Pokud nechcete být na své starosti ohledně práce sami, přijměte prosím pozvání do skupinky, která je určená pro ženy, mámy, holky, které chtějí mít skvělou práci, nebo nejlépe práci snů. Skupinka na vás čeká zde Ženy v práci | Mámy v zaměstnání.

S chutí do toho, čeká vás nová budoucnost a nové možnosti. Přeji vám, ať najdete svoji práci snů.

S úctou

Markét

♥ Podporuji a motivuji ženy na cestě za vysněnou prací, ať jsou v jakémkoliv věku nebo životní situaci. ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>