Přišli jste o práci? Hledejte novou cestu.

Ztráta zaměstnání

Prvotní šok

Znáte to všichni, a všichni jste určitě zakusili tu hořkost, když vám šéf oznámí, že už s vámi prostě nepočítá. Důvody bývají různé, ale ať už jsou pochopitelné nebo ne, vždy to člověka zasáhne a také zaskočí. Velmi záleží i na tom, jak vám to váš lídr oznámí.

Co na to vlastně chcete šéfovi říct. Asi vůbec nic, téměř každý šéf má pravdu, a přesvědčovat jej o vaší vlastní pravdě nemá smysl. Je lepší neodporovat a přijmout tuto skutečnost jako fakt.

No jo, ale….

Každý člověk, který je zaměstnancem, je z velké většiny odkázán na výdělek z práce. Všichni z vás platíte půjčky, hypotéky, nájemné, inkaso atd., a také jídlo, oblečení a spoustu dalších věcí nezbytných k životu.

Celá výplata se tudíž použije na všechny tyto splátky a potřebné věci, a na nějaké šetření peněz na horší časy bohužel nezbývá. A co dělat teď.

Ztráta zaměstnání

Nepodceňujte se

Smiřte se s tím, jak se věci mají, a začněte do hloubky přemýšlet.

Zamyšlení k sobě

To, že si tento aktuální šéf neváží vaší práce, a neumí ji dostatečně ohodnotit je jeho problém, ne váš. Jeho subjektivní názor zapříčiní ztrátu zaměstnance, jako jste vy. Proto se nikdy nepodceňujte. Vy nejlépe znáte své kvality, a také je brzy uplatníte jinde.

Zamyšlení k zaměstnavatelům

Myslím, že většina z vás si při pohledu na lidi, kteří mají vlastní podnik, často kladla tuto otázku: „Jak může někdo takový vlastnit firmu, a jak to, že mu to funguje.“

Trochu vám to osvětlím, a hned budete vědět, jak moc velkou roli v této skutečnosti hrajete vy sami. Podnik nebo firmu si většinou (neříkám, že to tak je u všech zaměstnavatelů) založí lidé, kteří jsou tzv. „střelci“. Bez dlouhého rozmýšlení se do všeho vrhají po hlavě, a jednoduše to často vyjde.

A pak přichází na řadu zaměstnanci, kteří svojí schopností a pracovitostí firmu pozvednou výš. A zde vystává na povrch jednoduchý závěr a to, že zaměstnavatel potřebuje zaměstnance více, než naopak. Každý pracovitý a učenlivý člověk, který se nebojí pracovat, si zaměstnání vždy najde.

Velmi dobře však volte, jaké firmě svoje schopnosti poskytnete. Věřte si, buďte sebevědomí a pevně si stůjte za svou profesionalitou, ať již pracujete v jakémkoliv oboru.

Ztráta zaměstnání

Hledejte nové možnosti

Podívejte se na to optimisticky a postupujte po krocích:

 • Pokud na sobě cítíte, že potřebujete chvíli odpočinek, dopřejte si jej. Každá situace má řešení, a nic není důležitější, než abyste byli vy sami v pořádku.
 • Jakmile budete mít opět chuť někde znovu začít, pusťte se do toho s plným elánem.
 • Sepište si všechny svoje znalosti, dovednosti a pracovní zkušenosti. Na základě sepsaných informací si vytvořte poutavý životopis, ideálně i s motivačním dopisem. Pokud nevíte jak na to, zde je návod i předloha ke stažení zdarma.
 • Hledejte práci intenzivně a všude, kde vás to napadne. Dívejte se na inzeráty, napište přátelům, použijte sociální sítě, choďte se osobně ptát do firem.
 • Jakmile budete mít inzeráty a pracovní nabídky vybrány, dejte si tu práci a na vybrané firmy se informujte. Je pravdou, že každému člověku vyhovuje něco jiného, pokud ale uslyšíte 10 stejných názorů, je velká pravděpodobnost, že budou pravdivé. Zapojte svoji intuici a selský rozum, a určitě si uděláte obrázek i sami.
 • Do vybraných firem rozešlete životopisy a čekejte na odpovědi.
 • Pokud vám již skončila výpovědní lhůta, nezapomeňte se nahlásit na úřadu práce. I zde vám při hledání nové práce pomůžou.
 • Využijte čas, než se vám firmy ozvou a studujte. Nic vám nepřinese víc jistoty a sebevědomí, než nové znalosti. S tímto vám můžu pomoci i já v oblasti Office programů viz obrázky a odkazy níže.

 

Online kurz Pexeso

Microsoft Word

Microsoft Excel

Nic nevzdávejte

Může se stát, že i přes všechnu vaši snahu budete nuceni přijmout práci, která není přímo pro vás, anebo vás nebaví. Je naprosto v pořádku, pokud takto učiníte. Pro každého je nutné vydělávat peníze, abyste měli z čeho žít. Budete se cítit i klidnější, že máte alespoň nějakou práci.

Mezitím si však můžete hledat práci, která vám bude lépe vyhovovat. Při nastoupení do jakéhokoliv zaměstnání máte vždy 3 měsíční zkušební dobu, ve které můžete kdykoliv práci ukončit bez udání důvodu. A tři měsíce je dost dlouhá doba na hledání vhodnější příležitosti.

Je opravdu velmi důležité, abyste si práci vybrali dobře. Už jen proto, že v ní trávíte téměř více času než z rodinou. Bohužel dopředu toho moc nepoznáte, ale jakmile nastoupíte, a máte k dispozici 3 měsíční zkušební dobu, pozorně si všímejte těchto faktorů:

 1. jak se chovají a co říkají vaši přímí kolegové a nadřízení
 2. zda se šéf chová čestně a váží si svých zaměstnanců
 3. zda je vám příjemně v novém pracovním prostředí
 4. jak funguje celý pracovní tým
 5. zda firma dodržuje práva a povinnosti vůči zaměstnancům
 6. zda ve firmě panuje řád, a jsou dodržovány pracovní postupy a směrnice
 7. jak funguje plánování a návaznost práce ve firmě
 8. jak se zaměstnanci informují
 9. jak vás ve firmě přijali
 10. jakým způsobem a kdy jste dostali pracovní smlouvu

Všechny tyto faktory dají dohromady jeden celek, a to funkčnost a stabilitu firmy. Měli byste vnímat i další faktory, které jsou důležité třeba pouze pro vás. Každý z vás má už za sebou určité pracovní zkušenosti, a každý dává prioritu něčemu jinému.

Ztráta zaměstnání

Dejte na svůj instinkt a na své pocity, a určitě se vám podaří sehnat práci, ve které budete spokojeni.

S chutí do toho, čeká vás nová budoucnost a nové možnosti. Přeji vám, ať najdete svoji práci snů.

S úctou

Markét

♥ Miluji počítačové programy | Canva designer | Vizuální soulad brandu | Mioweb | Microsoft Office ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>