Vždy, ve všech svých článcích hodnotím obě strany, a snažím se nastínit oba pohledy, pro pochopení všech. V této větě však marně hledám dobrý úmysl jakéhokoliv zaměstnavatele, ať již to říká v jakémkoliv případu nebo souvislosti (výpověď, změna pracovních podmínek, změna pracovního místa, snížení prémií nebo platu atd.).
A skutečně je to tak, pokud šéf nebo šéfová zneužívá situaci, a tímto způsobem v podstatě svým podřízeným „vyhrožuje“, nic dobrého na tom opravdu není.
Proto tento článek bude jednostranný, a opět zde zazní mé myšlenky a názory.
Možná jste tuto větu také slyšeli, a pokud ne, může se stát, že to přijde. Vše záleží na tom, jakého zaměstnavatele máte, lépe řečeno, jaký má charakter.
Dobrý zaměstnavatel, vedoucí nebo lídr něco takového nikdy nevypustí z pusy. A to nejen teď, když je pandemie, ale kdykoliv. Lidé, kteří mají potřebu vyhrožovat, si vždy důvod najdou.
Ať už je to pandemie, nebo nárust nezaměstnaných, nebo větší zájem lidí o jejich firmu, anebo třeba větší sucho na celé planetě.
Tito lidé si pouze hledají důvody, proč vás určitým způsobem vydírat, nebo také šikanovat. A je úplně jedno, v jakém kontextu věta zazněla. Vždy jdou situace řešit jiným způsobem, než tímto psychickým nátlakem.
Jisté a velmi důležité je to, že nezaměstnaných lidí vždy bylo, je a bude spousta – ale jakých. Schopných a ochotných lidí zas tolik není, a pokud ano, určitě nejsou vedeni na úřadu práce několik let, a nečekají, až přijde pandemie, aby se ukázali.
Pojďme si tedy odpovědět na otázku, proč to šéfové dělají:
Velmi ráda bych se zaměstnavatelů v tomto článku nějak zastala, ale bohužel, pokud používají takové způsoby jednání, opravdu marně hledám jediný lidský faktor, který by to omlouval.
No co si budeme nalhávat, fér to není. Obzvlášť vůči lidem, kteří tvoří vaši firmu, a jsou ochotni každý den vstávat a jít do práce, do vaší firmy. Můžete si myslet, že je to automatické, ale pravda to bohužel není.
Proč se toto tedy děje?
Možná se takto zbavujete lidí, kteří ve firmě nepracují, jak by měli. Možná je vaším stylem lidi natolik otrávit, že vlastně odejdou sami, a vy s čistým štítem můžete tvrdit, že jste nikoho nevyhodili. Takové taktiky jsou hodně laciné, bohužel však, praktikují se docela běžně.
Nechci nikomu radit, nastíním zde svoji myšlenkovou mapu pro tyto zaměstnavatele.
Úplně první co byste měli udělat, je zamyslet se nad svojí firmou. Jak dlouho jste ji budovali, co jste si museli odříct a určitě to nebylo nic jednoduchého. Kolik času, práce, peněz a energie vás to všechno stálo.
Je velká pravděpodobnost, že pokud nezměníte svůj postoj, a budete se takto chovat ke svým zaměstnancům i nadále, můžete se se svým životním dílem rozloučit.
Berte na vědomí, že lidé, kteří pro vás, a za vás pracují, jsou skutečně pouze LIDÉ, kteří mají mnohdy daleko větší starosti, o kterých vůbec nevíte.
Čím více chybují, tím jsou lepší. Čím déle jsou ve vaší firmě, tím více umí, a mohou firmu povznášet výš a výš. Ale také potřebují odpočinek, povzbuzení, ocenění, příjemné a bezpečné pracovní prostředí….ale hlavně, slušné jednání s troškou uznání.
Jak jedno moudré přísloví praví „co nechceš, aby ti jiní činily, nečiň ty jim“ – možná by stačilo držet se této krásné věty.
Co bych jen poradila vám, lidem, kteří jsou pracovití a mají smůlu na takové zaměstnavatele.
Držte se. Dejte šéfovi, pokud je to aspoň trochu možné, ještě jednu šanci. Jakmile však cítíte, že to není ono, hledejte práci jinde. Pracovitý člověk, který zná svoji hodnotu a nebojí se pracovat, zaměstnání vždy najde.
Hledejte však důkladně, a dobře rozvažujte. Více o tom píši v článku zde.
Potřebujete sepsat životopis? , návod je zde.
Věřte, že bude líp a nebojte se nových příležitostí.
S úctou
Markét