Jak začít s Office programy, když je vůbec neznám

Jak začít s programy?

Základní Office programy jsou Excel, Word a PowerPoint. Pokud jste úplní začátečníci, a s programy jste ještě nepracovali, je jasné, že jako první si pokládáte otázku – Kterým programem začít?

Je to naprosto pochopitelné a úplně normální.

Abych vám vaši otázku dokázala rozklíčit, nejdříve potřebuji, abyste pochopili, k jakým účelům tyto tři programy slouží. Poté již budeme blízko k odpovědi na otázku, s kterým programem začít.

Pojďme si tedy vysvětlit, k jakým účelům se programy Office používají.

Excel, Word, PowerPoint pro začátečníky

Word

Word je textový editor. Ve zjednodušené verzi to znamená program, který je určen na psaní a úpravu textů. Protože využití tohoto programu je veliké, uvedeme si pouze pár příkladů.
K čemu program slouží:
Psaní dopisů, různých smluv, čestných a jiných prohlášení, knih, ebooků, právních, notářských a jiných zápisů….atd.
Kdo program používá:
Pracovníci v kancelářích, úředníci, pojišťovny, banky, živnostníci, lidé v domácnosti….atd.

Excel

Excel je tabulkový procesor. Je tvořen mřížkou, sestavenou z buněk, která slouží hlavně na tvorbu tabulek. V pokročilejší fázi také na grafy, kontingenční tabulky a makra – to už je ale vysoká škola života, toto řešit vůbec nebudeme.
K čemu program slouží:
Z velké části slouží k tvorbě tabulek, které můžou a nemusí sčítat. Tabulku lze vytvořit z velké části na cokoliv, a ve výsledku velmi usnadní práci. Excel má samozřejmě daleko větší využití, ale tabulky jsou prostě základ.
Pokud by vás Excel zaujal, sepsala jsem pro vás jednoduchou a pochopitelnou formou eBook Jak hravě zvládnout základy Excelu v 5 krocích. EBook obsahuje přehledné návody doplněné o spoustu obrázků, které pochopí i ti méně technicky zdatní. Tak s chutí do toho.
Kdo program používá:
Pracovníci v kancelářích, úředníci, pojišťovny, banky, živnostníci, lidé v domácnosti…je to stejné jako u programu Word – může jej používat úplně každý k různým účelům.

PowerPoint

PowerPoint je program na tvorbu prezentací. Malinko zasahuje do grafické sféry, a práce v něm je více kreativní.
K čemu program slouží:
Program je opravdu velmi pestrý, a na prezentace naprosto dokonalý. Můžete v něm tvořit i jiné projekty jako např. obchodní a výrobní karty, podklady pro firmu, smlouvy, diplomy, žádosti, životopisy atd. Zkrátka vše, co chcete mít více barevné a kreativní.
Kdo program používá:
Pracovníci v kancelářích, úředníci, pojišťovny, banky, živnostníci, lidé v domácnosti…je to stejné jako u programu Word – může jej používat úplně každý k různým účelům. V tomto programu je zapotřebí více fantazie, bude vás tímto i více bavit.

Nyní jsme si vysvětlili, k jakým účelům se programy používají. Teď si již můžete odpovědět na svoji otázku, s kterým programem začít. Odpověď je také závislá z velké míry i na tom, jaký projekt vás čeká. Tím zvolíte nejvhodnější program.

Pokud i teď nevíte, nebo se prostě jen chcete naučit od každého něco, dám vám návod, jak začít. U každého z programů vám dám inspiraci, jak začít úplně od začátku.

Excel, Word, PowerPoint pro začátečníky

Jak začít úplně od začátku?

Nejdříve se naučíte soubor uložit. Je to u všech programů stejné tak to krásně zvládnete najednou.

Otevřete si soubor tím, že dvakrát kliknete na ikonu daného programu, viz obrázek. Následně zvolíte nový a otevře se vám soubor. U Excelu je to sešit, u Wordu je to stránka, u PowerPointu je to snímek.

U všech třech programů nyní postupujte:
Úplně nahoře vlevo na základní liště kliknete na Soubor. Rozbalí se další lišta, kde vyberete možnost Uložit jako. V tento moment se otevře okno, kde vyberete místo uložení a napíšete název souboru. Není to nic těžkého, krásně to zvládnete, hlavně v klidu a s nadhledem.

Nyní máte soubor uložen, nic se vám nemůže ztratit a můžete začít objevovat naše programy. Jen ještě malé upozornění. Pravidelně si práci ukládejte rychlou zkratkou Ctrl S. Není nic horšího, než když nedopatřením práci ztratíte.
A teď už naše programy.

Word

Word je program, který je z těchto tří Office programů nejjednodušší. Pokud vůbec nevíte jak začít, začněte s programem Word.

Když otevřete první stránku, je čistě bílá a úplně prázdná. Je potřeba si vše nastavit a předchystat.
Ve Wordu vám ze začátku bohatě stačí umět psát texty a písmo si nastavit dle potřeby.

Je důležité naučit se měnit styl písma, velikost, barvu, tučné, podtržené, kurzíva atd. Toto vše je základ k tomu, když budete psát např. dopis, nebo nějaké potvrzení, abyste dokázali nastavením oddělit nadpisy, odstavce a také prioritní slova.

Všechny tyto funkce najdete na horní základní liště, ikona Domů, těsně pod tímto nadpisem mírně vpravo. Celá záložka se nazývá Písmo.

Pokud se naučíte tyto možnosti změn písma, máte v podstatě vyhráno. Můžete nyní napsat jakýkoliv dokument úplně sami, což je bomba.

Word pro začátečníky

Excel

Excel je malinko složitější než Word, ale je to přirozené, protože má úplně jiné využití. Při prvotním otevření sešitu uvidíte prázdnou mřížku.

Protože tabulky jsou na začátek složité, můžete v Excelu začít jinak. Vyzkoušejte si psaní textů do buněk a nastavte funkce stejně jako ve Wordu. Tyto funkce možností písma najdete i na stejném místě jako ve Wordu. Což je super – přece již něco v Excelu umíte.

Pokračujte tím, že se naučíte barvit buňky. I tuto funkci najdete ve stejné sekci jako písmo.

Nyní už tedy umíte psát do buněk, barvit písmo a číslice, volit styl a velikost písma a dokonce i barvit buňky. Je to úplný základ, ale budete umět alespoň něco. U Excelu to chce více času a podrobnější postupy.

Pokud byste měli zájem, přesně tento podrobný návod v osvědčené formě vám můžu nabídnout. V mém eBooku Jak hravě zvládnout základy Excelu v 5 krocích se naučíte základy jednoduchou a pochopitelnou formou, psané mou rukou v originálním znění.

 

Microsoft Excel

PowerPoint

PowerPoint je, jak já říkám, program na hraní. Je velmi kreativní a snad každý se v něm najde. Slouží převážně k tvorbě prezentací, ale já jej využívám úplně jinak.

Když otevřete první snímek programu PowerPoint, neotevře se vám pravděpodobně úplně čistá stránka. Budete mít již navolené nějaké rozložení. Pokud vám nevyhovuje, můžete jej změnit.
Nahoře v horní liště ikona Domů. Těsně pod ní kousek vpravo najdete funkci Rozložení. Kliknete na malou šipku hned vedle nadpisu a formát změníte dle potřeby.

U tohoto programu doporučuji jako první naučit se toto nastavení rozložení stránek, a vpisování do nastavených polí. Možnosti písma najdete opět na stejném místě jako u předchozích dvou programů. Není to úplně stejné ale velmi podobné, určitě to zvládnete, je to zábava.

A jak dál?

Ukázali jsme si nyní úplné základy. To ale naprosto stačí k tomu, aby jste byli schopni program otevřít, a dokázali v něm něco málo vytvořit.

Určitě pokračujte ve studiu a programy nadále objevujte. Důležité je, aby vás práce s programy bavila, a brali jste učení s nadhledem a lehkostí. To, že poté dokážete vytvořit sami svůj dokonalý a originální projekt, pro vás bude neskutečnou motivací k tomu, v učení pokračovat.

Ráda bych tento článek zakončila citací jednoho úžasného člověka, který je inspirací pro mnohé z nás.
Cituji: „Nesouhlasím s tím, že člověk má jít do hrobu zhuntovanej. Člověk má jít do hrobu především vzdělanej. Proto se pořád učím. Duše smrtí neumírá.“
-Jan Tříska –

Držím vám všem palce na vaší cestě za poznáváním o objevováním těchto úžasných programů.

Vaše Markét.

Excel, Word, PowerPoint pro začátečníky

♥ Miluji počítačové programy | Canva designer | Vizuální soulad brandu | Mioweb | Microsoft Office ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>