3 společné NOTY pro Excel, Word a PowerPoint

Excel, Word a PowerPoint pro začátečníky

Úplně od začátku

Když od začátku, tak od začátku. Přesně tak začíná každý příběh, i ten, jak důležité jsou společné prvky uživatelských počítačových programů. A to hlavně v případě, že máte v úmyslu programy ve svém projektu kombinovat.

Asi 80% z vás, kteří nyní čtete tyto řádky, jste se již několikrát s programy Microsoft Office setkali, nebo s nimi umíte pracovat, popřípadě se v nich alespoň orientujete.

Jsem za to ráda, protože je velmi pravděpodobné, že máte tyto programy v oblibě, nebo s nimi rádi pracujete. V takovém případě jsme na stejné vlně a budeme si krásně rozumět.

Určitě jsou mezi vámi i tací, kteří se s programy zatím seznamují a mají v úmyslu je začít používat. I s vámi jsem na stejné vlně – spolu můžeme objevovat krok po kroku krásný svět programů jednoduchou a hravou formou.

Pro každého z vás, ať jste úplní začátečníci nebo pokročilí, je vždy dobré si funkce a ovládání každého programu naučit, nebo zopakovat ÚPLNĚ OD ZAČÁTKU.

Důvody jsou jednoduché a jejich hned několik:

 1. opakování je matka moudrosti
 2. připomenete si možnosti programu, které jste třeba zapomněli
 3. naučíte se funkce i jinými způsoby
 4. naučíte se něco navíc, co jste neznali, vynechali
 5. naučíte se něco nového
 6. programy si více osvojíte, budete pracovat rychleji
 7. vaše práce bude více efektivní, nebudete muset nad funkcemi přemýšlet
 8. vše ihned najdete, nebudete možnosti programů hledat

Určitě bych mohla psát dál a dál, ale to už nechám na každém z vás, abyste si uvědomili, jaké znalosti máte a jak dalece je potřebujete naučit nebo oživit.

Pro ty, kteří by se rádi naučili, nebo zopakovali základy Excelu, jsem sepsala eBook Jak hravě zvládnout základy Excelu v 5 krocích + BONUS pracovní listy, ke stažení zde.

Microsoft Excel

 

A pokud vás zaujal Word, i u něj mám pro vás eBook – Word nejen pro začátečníky v 7 dnech + pracovní listy Word v kostce.

Word pro začátečníky

V tomto blogovém článku si okrajově vysvětlíme 3 základní společné a přesto mírně rozdílné funkce programů Excel, Word a PowerPoint. A protože mají něco společného, ale přesto je to jiné, nazvala jsem tyto funkce NOTY.

Excel, Word a PowerPoint pro začátečníky

NOTA č. 1 – písmo a barvy

První nota těchto tří programů je nejvíce podobná, ale opět odlišná. Písmo nastavujete téměř stejně u všech programů.

Vždy je jedná o ikonu Domů v horní základní liště. Těsně pod ní, opět vždy mírně vpravo, jsou umístěny možnosti volby písma viz obrázek.

To, co je u všech tří programů stejné je:

 • Velikost písma
 • Styl písma
 • Tučné písmo
 • Kurzíva
 • Podtržené písmo
 • Barva písma

Ostatní funkce v této sekci se malinko liší, stejně jako použití písma nebo textů. Rozdíl je většinou v tom, kam text vkládáte nebo píšete.

Excel = text píšete vždy do buňky, to je základ. Dále je můžete vkládat do vzorců nebo komentářů..atd
Word = Word je textový editor, píšete v něm klasický text v různých formách. Opět můžete používat i pomocné texty v různých možnostech programu.
PowerPoint = text vkládáte do předtištěných políček, které si vyberete jako motiv, nebo můžete kamkoliv vložit textové pole, do kterého píšete.

Excel, Word a PowerPoint pro začátečníky

NOTA č. 2 – Vložení

Do všech třech programů můžete vložit cokoliv, programy nabízí široké možnosti. Abychom tuto notu malinko zkrátili a ujednotili, vybrala jsem vložení nejpoužívanějších možností.

Jsou to:

 • Obrázky
 • Obrazce
 • SmatrArt

Na obrázku vidíte, že uložení funkcí je u každého programu malinko jiné, ale velmi podobné. Takže byste je měli bez problémů najít.
Postup – ikona Vložení v hlavním panelu a i každého z programů vždy mírně vpravo vše najdete. Nebojte se je používat, velmi usnadní práci a je to opravdu super zábava.

K jakým účelů se tyto funkce používají:
1/ Obrázky
Obrázky jsou nepostradatelnou součástí každého projektu. Doplňují informace, které vkládáte do souborů. Týká se to všech třech programů. Obrázek je zapotřebí mít uložený v počítači, a přes tuto funkci Obrázky ji do svého dokumentu vložíte.

2/ Obrazce
Obrazce doplňují buď některou část vaší práce, nebo můžou být i součástí textu. Je jen na vás, kam jej vložíte. Obrazce můžete zvětšovat i zmenšovat, barvit, popř. i různě deformovat.

3/ SmartArt
SmartArt umožňuje vložení souboru obrázků, které na sebe navazují a tímto oddělují dané informace.
Lze ji použít snad úplně všude. Od různých seminářů, přes výrobní procesy až k firemním poradám.
Pokud tvoříte nějaké postupy, návody a směrnice, je tato funkce pro vás to pravé. Osobně ji mám moc ráda – vyžaduje tvořivost a nápaditost.

Excel, Word a PowerPoint pro začátečníky

NOTA č. 3 – Šablony

Šablony se zobrazují hned po prvotním otevření každého z těchto programů. Prostředí a motivy jsou ale rozdílné dle toho, v čem pracujete, viz obrázek.
Já sama šablony nepoužívám skoro vůbec. Z velké většiny si tvořím projekty úplně sama dle vlastních představ.

Není však na škodu šablony používat, a to ať ze začátku nebo i později. Pokud nemáte vlastní představu o konečném výsledku vaší práce, nebo je šablona podobná tomu, co potřebujete, klidně je používejte. Každopádně velmi usnadní práci.

Pokud vás více láká vlastní tvorba a nacházíte se na začátku, mám pro vás radu.
Každý projekt si nakreslete na papír a teprve poté jej zpracujete do počítače. Budete si jistější a nestane se vám, že budete zbytečně něco mazat nebo přepisovat.

Pokud vás láká Excel tak mám pro vás opět řešení a to eBook Jak hravě zvládnout základy Excelu v 5 krocích k stažení zde, k tomu jako BONUS pracovní listy

Nebo také Online kurz EXCEL HRAVĚ ke stažení zde 

Pokud vás zaujal Word, i u něj mám pro vás eBook – Word nejen pro začátečníky v 7 dnech + pracovní listy Word v kostce.

Učení v programu PowerPoint jsem pojala malinko jinak a to ve formě tvoření kuchařky. Jde o Online kurz Vlastní kuchařka plná nápadů ke stažení zde.

Úplně do konce

Jakmile něco začnete, je potřeba to dokončit. Doufám, že vám projekty v těchto úžasných programech jdou, a že z nich máte radost a skvělý pocit.

Programy mají velké množství možností, funkcí a NOT…jen je potřeba je používat. Pak teprve poznáte, jak vám programy skutečně pomáhají, a jak vás inspirují.

Vždy, když začínáte tvořit svůj projekt, je dobré mít o celém výsledku představu, jak bude vypadat. Detaily však s přehledem pilujte postupně tak, jak vám práce pokvete pod rukama.

A to je přesně to, proč si my všichni můžeme právem říkat UMĚLCI. Každé naše dílo je dopředu promyšleno a postupně tvořeno k dokonalosti.

TVOŘTE SVÉ DOKONALÉ PROJEKTY A UŽÍVEJTE SI PROGRAMY S NADHLEDEM.

Vaše Markét

♥ Miluji počítačové programy | Canva designer | Vizuální soulad brandu | Mioweb | Microsoft Office ♥ Můj příběh si přečtěte zde >>